instagram: @weronika.guenther

Projekt Weroniki Guenther powstał we współpracy z fizykiem Tymonem Frelikiem.

Weronika Guenther (ur. 1999) w swojej praktyce artystycznej podejmuje refleksję nad tym, jak konsumpcja funkcjonuje na poziomie pragnienia, emocji i percepcji. Zamiast formułować jednoznaczne tezy, tworzy sytuacje afektywnego napięcia, w których znaczenie jest obiecywane, lecz nigdy w pełni się nie urzeczywistnia. Wychodząc od malarstwa, stara się uchwycić emocjonalność kobiet w latach 20 XXI wieku, traktując płótno jako witrynę wystawową.

Jest finalistką 12. edycji konkursu Fundacji Grey House oraz 11. Biennale Młodej Sztuki Rybie Oko. Jej prace były prezentowane m.in. w Murate Art District we Florencji, w BWA Wrocław czy na wystawie „Date with WGW” w Galerii Turnus, która otrzymała Nagrodę Specjalną Fundacji Sztuki Polskiej ING. W 2024 roku ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2025 roku w Galerii Monopol odbyła się jej wystawa indywidualna „Prada Blue”.

Mieszka i pracuje w Warszawie.

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznawanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Perły nauki II”

@MNISW_GOV_PL #nauka #naukaprzyszłościjużdziś